15 Aralık 2009 Salı

Stewie - Fırat (iki resim arasındaki 7 fark)


  • fırat annesinden ara sıra tokat yese bile ona karşı bi düşmanlığı yoktur. stewie'nin ise en büyük düşmanı annesidir. ondan nefret eder. her fırsatta onu öldürmeye çalışır.
  • fırat iki dandik tel bi bozuk priz buldu mu evde en olmadık yerlere zulalar. bazen elinde bi tornavidayla çekmeceleri tamir etmeye çalışır, annesine yakalanmak üzereyken kaçıp balkondaki su kovasına saklanır. stewie ise hali hazırda evdeki aletleri kullanarak ve oyuncaklarına eklemeler yaparak dünyayı ele geçirebilecek çok etkili silahlar yapar.
  • fırat mahalledeki diğer çocuklar tarafından ezilir, horgörülür, kullanılır, dışlanır. stewie ise mahalledeki diğer çocukları kölesi olarak kullanır, onların üstünde insanlık dışı deneyler yapar.
  • fırat biraz pis boğazlıdır. her daim elinde yarım ekmekle gezer. bayramlarda şekere, çikolataya abanır. stewie ise önüne konan bir tabak brokoliyi dahi yemez. hatta o brokoliyle savaşır, onu öldürmeye çalışır.
  • fırat tek çocuktur. stewie üç kardeşten en küçüğüdür. beyinsiz bir abisi ile ruh hastası bir ablası vardır.
  • fırat ara sıra sokaktan civciv kedi filan bulup eve getirir, beslemeye çalışır ama annesi kızar, geri götürür. stewie konuşan bir köpekle aynı evde yaşar ama pek iyi geçindikleri söylenemez.
  • fırat saftır. masum masum, salak salak, pörtlek pörtlek bakar hayata. stewie sinsidir, kurnazdır, içten pazarlıklıdır. kısık gözlerle, kuşkucu bakışlarla yaşar. insanlara acı çektirmekten zevk alır.
stewie'nin yaratıcısı Seth MacFarlane ve fırat'ın yaratıcısı Uğur Gürsoy'a da burdan teşekkürlerimizi iletelim sanki duyacaklarmış gibi. (hayır Seth MacFarlane duysa nolacak ki? sanki Türkçe biliyo ve anlayacak) Uğur Gürsoy'u bi de tebrik edelim yine sanki duyacakmış gibi. Kendisi evlenmiş, mutluluklar diliyorum. Bi de erkek bebesi olursa ve adını fırat koymazsa çok ayıp eder diye düşünüyorum. ayrıca bu (iki resim arasındaki 7 fark) formatının sahibi Vedat Özdemiroğlu'dur, saygılar. bu arada geçenlerde bi arkadaş beni sürekli fırat'a benzettiğini söyledi. fırat'ın kitabı varmış onda da, kitabı ne zaman böyle bi alıp karıştırsam, uykusuzda ne zaman görsem aklıma sen geliyosun diyo. tabi hepimiz biraz fırattık vakti zamanında ama bende böyle yuvarlak kafa, kabak saç filan olunca demek ki daha bi öyle yerleşmişim zihnine :) sizinde aklınıza gelen farklar varsa yorumlardan devam ettirebilirsiniz efenim.

11 yorum:

Larien dedi ki...

hahah ikisini karşılaştırmak iyi fikirmiş hiç aklıma gelmezdi.
onların zıtlıklarını seviyoruz sanırım :D

chocolate's lover dedi ki...

bu post için sana birincilik teli vermek isterdim ama en birinci ben olucam.sübhaneke amin...

ayşa dedi ki...

süper kıyas olmuş yahu :)

stickman dedi ki...

benim ne zamandır aklımda Larien, daha başka küçük kahramanlarımızıda karşılaştırıcam. ben ölmeden şunlar bi kanka olsa, içim rahat gidicem. ikisi güçlerini birleştirse feci şeyler olur.

chocolate's lover yekyeea! bizde de leğen var hem. leğen daha iyiymiş meğersem. hem leğen sizin mi? bizim! zaten abim askerden taramalı tüfek getirecek, tarayıp öldürecem hepinizi.

teşekkürler ayşa :)

I believe, i can fly dedi ki...

uykusuzu alır almaz ilk okuduklarımdan biri fırat (:

onun o çocuk saflığı herşeyi abartarak anlatması annesinden gizli gizli bir şeyler yapması (daha soğrusu yaptığını sanması)...

bu karşılaştırma da cidden çok iyi olmuş. stewie ye de bazen gülüyorum ama ben fıratçıyım. (:

Beyrut Fatoş dedi ki...

stik stik stik...

adamım gülmelerdeyim:D

stickman dedi ki...

I believe, i can fly ben ikisinide çok seviyom. şizofren bi dünyaları var :D stewie oyuncak susam sokağı telefonundan pentangonu aramaya çalışan bi tip :D fırat'ın da sürekli görmezden geldiği hayali arkadaşı vardı bi zamanlar pek gözükmüyo artık, dinlemiyorduda. hayır dinlemiceksin, niye hayali arkadaş yaratıyosun :D

fırat sağolsun, stewie sağolsun be fatoşum, onlar beni güldürsün bende sizi güldüreyim :)

Arzu dedi ki...

Fırat'ın içinde bir Stiv vardır ama Stiv'in içinde asla bir Fırat yoktur:)

Fıratmania olmuş biri olarak bu yazıyı Uğur Gürsoy'a e-mail atmanı öneririm. Uykusuz'daki e-mail adresine bakar ve cevap verir bir çizerdir kendileri:)

stickman dedi ki...

Aslında çok seyrek olsa da stewie'de bazen fıratlaşıyo Arzu :) aşık olduğunda mesela. aptallaşıyo, ezikleşiyo, aşık olduğu kız tarafından kullanıyo. yaşıyo böyle şeyler :)

uğur gürsoy okumuştur bu yazıyı zaten ama madem cevap yazan çizerlerden biri, sormak istediğim başka konularda bi mail atabilirim. eğer cevap vermezse çıkışırım, herkese cevap veriyonda bana niye cevap vermiyon diye :) fırat'ı da kılıktan kılığa sokarım :p

Adsız dedi ki...

bence 2 si arasındaki benzerlikleride yazabilirsin; bunlardan başlanabilir kafalarının büyük olması, 2sininde hayali arkadaşları olması( ki stewie nin ayısı var, fırat ında hayaleti).

stickman dedi ki...

ehehe biraz zor aslında ama o da olur tabi. en büyük ortak özellikleri, her ne yaparlarsa yapsınlar; ikisi de çocuk :) stewie'de pek hayali arkadaş yok aslında. cansız nesnelere rol biçiyo o. ayıcığını adam yerine koyuyo mesela dertleşiyo :D bi parça brokoliyi sorguya çekiyo. banyodaki klozete şiddetle bakarak; tembelsin, çalışsana be! diye kızıyo :D ikisininde kızlarla arası pek iyi değil. stewie'ye hep yamuk yapıyo kızlar. fırat desen komşu kızının zekası karşısında yetersiz ve çaresiz. genç ve güzel komşusunun nerde benim erkeğim, nerde yakışıklım sözleriyle hayata tutunuyo işte fırat. ama o da yalan, bir nevi o da darbe alıyo minikcik haliyle dişilerden :)