8 Temmuz 2011 Cuma

göbek adı

a. Yeni doğan çocuğun göbeği kesilirken konulan ad: Turgut'un göbek adı Mehmet'tir.

diyor türk dil kurumu. açıkca söyleyim, göbek adı olan insanlardan hoşlanmıyorum. zaten göbek kelimesi başlı başına iğrenç bi kelime. neyse. göbek adın varsa bile kendine sakla arkadaşım. neden olur olmadık zamanda benim göbek adım şudur diyosun. yada bi süre sonra aslında benim adım şu, bugüne kadar bana seslendiğiniz adım benim göbek adımdı.. niye diyosun. rahatsız mısın! hem şunu da ek bilgi ve bir hayat tecrübesi olarak sizlerle paylaşayım. göbek adı olan insanların %90'ından hayır gelmez. tehlikeli insanlardır. o yüzden onlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. zaten tanımdan da anlaşılacağı üzere bu göbek adı şeysi saçmalığın daniskası. hiç bir mantığı yok. hazır lafı açılmışken söyleyim. iki isimli insanlardan da pek hoşlandığımı söyleyemem. eğer o kişinin iki isimli olduğunu baştan bilirsem belki. ama sonradan öğrenmek beni deli ediyor. yıllardır arkadaş veya akraba olduğumuz, yiyip içtiğimiz, beraber onca vakit geçirdiğimiz insanın aniden ikinci bir adı daha olduğunu öğrenmek mesela benim için kabul edilemez bişey. soğutucu, iğrendirici bir ruh haline sokuyor bu durum beni. hoşlanmıyorum. sağlıcakla kalın. atiker sıralı otogaz sistemleri sundu.

7 yorum:

hippilazman dedi ki...

bu olay babamda geldi başıma... yıllar sonra 2. bir adı olduğunu öğrendim asuhduas

Mjora dedi ki...

benim de iki adım var bazen gıcıklık yapıyorum millete...göbek adım yok ve mutluyum...atiker :D

Must. dedi ki...

Bir arkadaşım var. Adı Ömer Faruk'tu. Kimliğinde başka isim yazıyormuş. Bu nedenle okul arkadaşlarına göre ismi Seyit Ahmet. Seyit Ahmet Ömer Faruk. Güney Amerikalı futbolcular gibi (:

JG dedi ki...

Göbek ad, ikinci ad zaten saçma şeyler ama bir de kendi isimlerine keyfî isim ekleyenler var -ki onlara ne desem az kalır.

büyük iskender dedi ki...

Hiç bir zaman çözemedim bu göbek adı olayını... bide birden fazla göbek adı olanlar var... acaba göbeklerini bi kaç kişi birden mi kesmiş onların .... neyse işte

Vladimir dedi ki...

Göbek adı olanlardan nefret etmesem de fazla öntyargılıyım onlara karşı, uyuz oluyorum elimde değil. Sebebini sorgulamamıştım hiç belki de zamanı gelmiştir bile :)

stickman dedi ki...

hippilazman!!! çok büyük dram yaşamışın. açıkca söyleyim ben kaldıramazdım böyle bişeyi. kabullenemezdim. yoo olamaz! derdim ve giderdim. çok uzaklara giderdim.

Mjora, tek bir adını benimseyip ve benimsetip onu kullandırmanı tavsiye ederim. brc!

Must. Seyit Ahmet Ömer Faruk yada her kimse o arkadaşına benden selam söyle. İsimleri arasında en ufak bir alaka olsa neyse diyeceğim. yada hayır. en ufak bir alaka olsa bile neyse demem. allahından bulsun diyorum başka bişey demiyorum.

JG, bence o durum tedavi edilmesi gereken bişey. lakap filan olsa neyse diyeceğim. ama hayır. bugün hiç bir şeye neyse demeyeceğim. döveceğim onları.

büyük iskender, doktorların göbek kordonlarını keserken çocuklar karışmasın diye mi artık yoksa sırf sapıklık olsun diye mi bilmiyorum, net bir bilgi yok elimde fakat bu amaçla bu göbek adı koyduklarına dair bazı duyumlar aldım ama koskoca doktor olmuş insanın böyle saçma sapan şeyler yapmasına anlam veremedim.

Vladimir, benim bulduğum sebepler şöyle, yalancı, düşüncesiz, bencil ve nankör olmaları. e bunlar da nefret duymak için gayet yeterli sebepler.