23 Nisan 2013 Salı

23 nisan 1991

91 yılının 23 nisan'ı. yaşım beş. konya atatürk stadyumundaki kutlamalarda anaokuluna giden bir grup çocuk televizyonda atletleri koşarken gördükleri turuncu ve 8 şeritli bir zemin üzerinde, tribünler dolusu insanın önünde yürüyor. organizasyon profesyonelce sağlanamamış. bunu sahanın kenarında elleri ceplerinde emmi kıvamında dolaşan pek çok insandan anlayabiliyoruz.

o sırada çekirdek çitleyen iki liseli tribünlerde oturuyor. aldıkları ortak dönem ödevine, seçtikleri konuya ve sabahın köründe burada olmaya lanet edip duruyorlar. dönem ödevleri; ülkemizde 23 nisan'da çocukların neşe dolup dolmadığına dair teorik ve uygulamalı bir çalışma. o sırada liselilerden biri sahadaki tuhaf bi olayı farkedip arkadaşını dürtüyor.

hişşş hasan! şu çocuğa bak lan!
-nerde...
şurda lan bak herkesin yanında kız var o tek başına yürüyor
-zaaaaaaa xd... yarıldım amk...
yazık la kimin çocuğuysa
-şu kadının çocuğu lan galiba fotoğrafını çekiyor...
ibretlik amk

o güne dair nerdeyse hiçbişey hatırlamıyorum. surat ifademe bakarsak pek de neşe dolarak geçirdiğim bi 23 nisan olmamış. koca sahanın etrafını böyle turlayan 5 yaşında bi çocuk düşünün... acaba o gün tribünlerde olan insanlar bu durum hakkında ne düşündü. fotoğrafı çeken annem o an neler hissetti. sahanın etrafını öyle tek başıma turlarken ben neler hissediyordum acaba? neler düşünüyordum? ordan sonra eve gidince ne yaptım? akşam yemekte ne vardı? o gece nasıl bir rüya gördüm? bunlar hep merak ettiğim konular.

6 yorum:

İnsan Evladı dedi ki...

Dünya üzerinde hala milli bayramlarda resmi kutlama yapan 3 ülkeden biriyiz. Diğer ikisi İran ve Kuzey Kore.
Umarım bir an önce son verilir bu uygulamaya zira el kadar çocukları güneş/yağmur altında saha etrafında yürütmek onları neşeyle doldurmaz. Milliyetçilik duygusu kazandırdığına da inanmıyorum ki okullarda yeterince empoze ediliyor zaten.
Neyse sen de küçükken haklı olarak mutsuzmuşsun bu durumdan, kıyamam.

stickman dedi ki...

en azından bana da bi kız arkadaş verselerdi de elinden tutup yürüyeydim herşeye rağmen mutlu olabilirdim. fakat fotoğrafta bunu gerçekleştiren arkadaşlarımın da pek mutlu olduğunu göremiyorum. üçünün başı önde diğer ikisinin de şuur durumu yerinde değil gibi. bu arada teşekkürler kıyamadığın için ehehe.

JG dedi ki...

AHAHAHAHAHAHAHAHAHJKLSHDKFGHJKHGVXC ABİ AHAHAHAHALJHSKVJKHZXBKJHB neden yanına kız vermemişlerdi hakikaten?

stickman dedi ki...

denk gelmiştir işte bana bi şanssızlık. kız yetmemiştir ben açıkta kalmışımdır. kız gelmemiştir falan bu tarz bişeyler olmuştur kesin.

Neslihan Çagli dedi ki...

Cok dokunakli bir yazi olmus. Bende o vakit 6 yasindaymisikm, okula baslamamistim. Kesin ablamin 23 nisan etkinligindeydim ama nerede, kimle, ne yapiyordum o anda. Bende bunu merak ettim.

Sam Scarlet dedi ki...

BURADAN YAŞINI DA ÖĞRENMİŞ OLDUK... Adım adım sırların ortaya çıkıyor sitik.......