21 Eylül 2007 Cuma

Herkes benim gibi olsa?... (1)

Bazen düşünüyorumda, acaba herkes benim gibi olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu. Bir çok iyi tarafı olduğu gibi kötü taraflarıda çok olan bir dünya olurdu, hatta belki kötü yanları daha fazla olurdu.

Önce iyi taraflarına bakalım.
Herkes benim gibi olsa
dünyada hiç polis olmasına gerek kalmazdı. Çünkü ben suç işlemem ki, başkalarına zarar vericek şeyler yapmam, kavga etmem, kaçakçılık yapmam, adam öldürmem, tecavüz etmem, hırsızlık yapmam, uyuşturucu kullanmam, kırmızı ışıkta geçmem, sağdan gelen araca yol bile veririm.

Herkes benim gibi olsa dünyada savaş diye birşey olmazdı ve toplumsal huzur en üst seviyede olurdu. Çünkü ben kimsenin tavuğuna kışt, köpeğine hoşt, kedisine gel pisipisi demem. İnsanlara saygılıyımdır. Kimsenin hakkını yemem. Herkese ne hak ediyorsa onu veririm. Yolda yürürken omuz filan atmam. Yoldaki güzel kızlara laf atmam, mal gibi bakmam, hafif göz ucuyla süzer, giderim. Güzel kızmış Allah için derim, maaşallah derim. Benim niye böyle bir sevgilim yok derim, üzülürüm. Acaba çokmu ulaşılmaz gözüküyorum derim, evet evet öyle derim, kendi kendime artistlik yaparım. Başkasına yapmam. Sonra Tramvayda kendi yaşımdakilere bile yer veririm. Turistlere küfür etmem. Kimseyi dinlediği müzik türü ve kıyafetlerine göre yargılamam. Yola tükürmem. Duvara işemem. Kotamı aşmam. Karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakıp, koşmadan hızlı adımlarla karşıya geçerim. Suyu ve elektiriği çok tasarruflu kullanırım, böyle yapmayanları hiç sevmem. Yemeği ocakta unutup, yanmasına sebep olmam.

Herkes benim gibi olsa TURKCELL,AVEA ve VODAFONE, TEKEL olmazdı. Çünkü ben cep telefonu kullanmam. Kontör sıkıntım olmaz benim, kimseden kontör istemem, kimseye kontör göndermem. Olur olmadık zamanda aranıp rahatsız edilmem. Sinemada konuşmam, cep telefonuylada oynamam, zaten yok, olsada oynamazdım. Sigara ve alkol kullanmam. Marketlerde almayacağım şeyleri fazla kurcalamam. Basket maçı yaparken pas veririm, bencil oynamam, takımı düşünürüm.

Herkes benim gibi olsa, okullar çok sessiz olurdu, öğretmenler hiç; -SUSSSUN ÇOCUUKLAAR diye bağırmazdı. Çünkü ben dersde pek konuşmam, konuşsam bile çok az ve sessiz konuşurum, arkadaşımın defterini yırtmam, resmini karalamam, bilerek ve isteyerek parmağını falçatayla kesip iki dikiş atılmasına neden olmam.

Şimdi de kötü taraflarına bakalım.
Herkes benim gibi olsa, birçok esnaf batardı, simitçiler simit satamazdı-çünkü ben dışarda yemeyi pek sevmem, kırk yılda bir dışardan bişey yerim,çok canım çekerse 2 yılda bir simit alırım. Bütün internet cafeler kapanırdı-çünkü evimde sınırlıda olsa internetim var, olmasa bile okulun bilgisayar merkezi bilmer'i kullanırdım.

Herkes benim gibi olsa, matematik diye birşey olmazdı ve dolayısıyla matematiğin içinde olduğu herşey yok olurdu. Ben gıcık olurum sayılara, sevmem onları, kafamı karıştırır, matematik işlemlerini hiç eğlenceli bulmam, çöz çöz nereye kadar.

daha çok kötü tarafı var ama yazmak istemiyorum.

Herkes benim gibi olsa?... (2)

3 yorum:

inehk dedi ki...

sen iyi birisiiin.. :D

cidden öyleymiş..

siteyi 3 defa taradım..7 defa tarasam okumadığım kalmiicak bu gidişle..

afferim!

stickman dedi ki...

teşekkürleer :)

cadı dedi ki...

iyi ki herkes senin gibi değil dedim ilk kez:) matematiksiz hayat olur mu peaah:P
ama keşke öğrenciler senin gibi sesiz olsaydı diyorum,3 günün sonunda botokslu surat gibi ifadesiz anlamsız surata sebep olan yorgunluğumun üzerine:S