4 Ocak 2008 Cuma

Yapay kar

Bu ülkenin insanı gerçekten çok fazla özlemiş kar yağmasını. Bir çok blogda kar ile ilgili yazılar okudum. Bu gece kar yağışını görünce oleey oleey diye bağıran insanlar gördüm yolda. Ama kar bi tuhaftı sanki. O eski karlardan değildi. Toz şeker taneleri gibi küçük küçük bişeydi. Galiba bu yapay kardı ve yetkililer tarafından halkın moralini yükseltmek için yağdırıldı. Ellerimi yukarı doğru açtım karları kucaklamak için. Arkadaşım da o anda fotoğrafımı çekti. Tam fotoğraf çekinirken gözüme kar kaçtı ve gözüme değer değmez eridi o kar tanesi. O zaman anladım gerçek kar olduğunu. Acıttı şerefsiz. Gözümü acıtmasına rağmen çok sevindim kar yağmasına. Fazla yoktu yerdeki karlar ama yinede hatır hatır sesini üstlerine basarak çıkarabiliyodum. Sonra karların hiç bozulmamış yerlerinde yürüdüm ve dönüp ayak izlerime baktım. Bunu yapmayı o kadar çok severim ki. Bastığım yerlerden daha sonra geçecek insanları şaşırtmak için değişik şekillerde ve abuk sabuk ayak izleri bıraktım. Başkalarının ayak izlerine basmamaya ve daha üstünde kimsenin yürümediği karlı yerlerden yürümeye özen gösterdim. Çok özlemişim be.

15 yorum:

voLkan | yeniden bağımsız dedi ki...

karda yurumek zevklidir evet tabi benim kadar şanslıysanız (bunun neresi snaş -istemeden tersten yazmışım düzeltmiyorum- anasını satim)

vanda bol bol kar var birader istemediğin kadar birde benim evimin yanı boş arazi gelip istediğin biçimde ayak izi bırakabilirsin : )

fakat en zevklisi (karı ne kadar sevmesemde) değer verdiğim kişilerin isimlerini kara yazıp resmini çekip yollaması oluyor. her bir harfin boyu yaklaşık 4-5 metre oluca çok güzel gözüküyor.

hatta vanın gençleri otoparklara sabah girip "seni seviyorum ayşe" gibi yazılar yazıyorlar.

Nurum dedi ki...

benimde en çok sevdiğim şeydir,basılmamış yerlere basmak,hehehe birde onlara tekme atmak,savrulan karlara bayılırım,diğer kar yağmış yerlerin üzerine yatıverirler...bende sabah karın görünce yürümek istedim,10 dk önce çıktım evden,sakin sakin yürüdüm...pek de özlemişim vallahi..

Umut Benzer dedi ki...

Keşke ben de kar görebilsem... Özledim ama buralara yapmıyor.
Buralar = Antalya

bir de yazıda geçen:
"arkadaşımda o anda foto..." kısmında da ayrı yazılmalı :)

okyanustaki rüzgar dedi ki...

burada waIIa öyIe bir yağdı ki...

medeni dersinde bir uyumuşum ki pratikIer çözüImüş faIan. gözümü kapatırken camdan dışarı bakıyordum. kar taneIeri birbirini iteIiyordu sanki bana görünmek için. bir kargaşa bir heyecan :) konser aIanı insanIarı gibi. gözümü açtığımda da ordaIardı.

çok yağdı istanbuIda kar dün.. iIk kar da saat 07 45 de düştü istanbuIa. içimden kar yağsa diye gecirirken :)

mevudugaga dedi ki...

ben bır de kar yemeği çok severım soyle bı guzelce yagsa da temız temız kar yesem (:

www.edasuner.com dedi ki...

size snow cake filmini öneriyorum kesin izleyin o zaman

jade dedi ki...

Kar yağınca içimdeki çocuk yine uyandı kartopu savaşına vurdum kendimi:)

KArla ilgili şirin bir çocukluk anım vardır hiç unutamadığm. Paylaşasım geldi. Babamın çalıştığı yerde (karakol) bir köpek vardı. Adı rambo, sivas kangalı ve kurt melezi, hayatımda gördüğüm en hisli hayvan... NEyse, bir buçuk yaşında falandı yaşadığım şehre 50 yılın ilk karı yağdı ama 2 metre falan. Ben karakolun bahçesine çıktım hemen küçük bir kartopunu yuvarlayarak dev bir kar topuna çevirdim. Yuvarladığıım yerden de kar kalktı tabii alttan çimenler göründü. Rambo'da daha dışarı çıkmamış, hayatında ilk kez kar görüyor, çıktı dışarı karı şöyle bi yokladı basamadı. Sonra benim yaptığım yoldan pıt pıt yürüdü yanıma geldi. Sonra yine hiç yoldan şaşmadan pıt pıt geri döndü.. Çok duygulanmıştım o zaman. Şimdi düşünüyorum niye duygulanmışım ben ya..

Bu da bir anımdır anlatayım dedim.:)
Sanırım Rambo'yu özledim:)

Pınar Altuntaş dedi ki...

her yerde kar var kalbim senin bu gece...
Melankoli moduna geçiş yapıyorum ben böyle havalarda... Çok seviyorum yağmuru ve heryeri örten bu beyaz örtüyü...
:D

Felagund dedi ki...

http://www.fileden.com/files/2006/11/26/424660/21122007259.jpg
leipzig'den karlı manzara :D

voLkan | yeniden bağımsız dedi ki...

evet uzun zamandır düzgün hava göremeyen benim ilk kar kürüdüğümüzde çekilmiş bir resmim (kar kürümek - çatısı olmayan evlerin damındaki karı dökmek)

köpeklerden dolayı bahçeli bir evde yaşamak zorundasınız ve kar kürümek : ) acayip yorucu bir ilemdir adamın kolları ağrır sonra üstün başın mahvollur.

ps: şu an dışarıda kar yağıyor hafiften ve dün gecede yağmış şimdi kar kürümek gerekli ama üşeniyorum daha önemlisi şu an bu karda sıcak evimden çıkıp iş yerine gitmek istemiyorum.

canan dedi ki...

kara basmayı özlemişim. bende senin gibi düşündüm ankara' ya geçen gün kar yağdığında, buldura benzettim :)) yağsında bulgur olsun şeker olsun napalım ;)

www.seyitali.net dedi ki...

buralarada daha kar yağmadı.Yazını okurken kara özlem duydum bir an.Gerçekten artık buraya yağsa iyi olacak.

^^w^^קรเк๏קคt^^w^^ dedi ki...

harbi bütün millet hasret kalmış he :D
iki gün burda aralıklarla devam etti bugün yerini güneşe teslim etmiş fazla bekletmeden yine yerdeğişikliği yaparlar umarım doyamadık bea.
:))

stickman dedi ki...

voLkan kardan adamla çekilmiş bir fotoğrafınıda istiyoruz, hemide kardan adamdan imzalı olsun.

Nurum , bastığın yerleri kar yığını olarak geçme, dikkat et, orası bi çukur olabilir. tv de ki komik görüntülerde görüyoruz olanları, aman diyim dikkat.

sana kargoyla kar yollayalım dicem umut ama erime ihtimali var. yazım yanlışı da düzeltildi, teşekkürler :)

okyanustaki rüzgar , lütfen içinden daha fazla kar yağmasını geçir. acayip derecede kara ihtiyacımız var.

mevudugaga onu bi de pekmezle yiyolar biliyomusun. pekmezin içine atıyolar karı, hapur hupur yiyolar. ben yemedim gerçi, tadı nası bilmiyom ama merak ediyorum.

snow cake, tamam eda abla aklımda bulunsun, izlerim :)

anını bizimle paylaştığın için çok teşekkürler jade , çok şirin bi anı :) bende bi kere bi kediyle karşılaşmıştım. sanırım ilk defa kar görüyodu ama hiç çekingen değil. hayvan çıldırdı. kendini yerden yere atıyodu, yuvarlanıyodu filan karların üstün. sanırım çılgın ve kafası iyi bi kediydi.

bak işte hemen duygusala bağlandı. ya pınar , kar yağışında bile melankoli meduna geçmeye hazırsın. biraz daha zıpırlık lütfen.

Felagund , sanırım kar yağdıktan bir müddet sonra donmuş. güzel bi görüntü oluşturmuş. teşekkürler.

oraya da bulgur gibi yağdı demek canan . korkuyorum bunların boyutunun artmasından. barbunya gibi filan yağdığını düşünsene :)

inş senin bulunduğun yere de yağar seyitali , sende tadını çıkarırsın.

vaay psiko geri dönmüş :) ya nerde o eski karlar psiko. bundan sonra ne kadar da yağsa o eski tadı alabileceğimizi sanmıyorum ama inş. yanılıyorumdur.

Pınar Altuntaş dedi ki...

He he olsun o kadar yaw!
AAAa!
O kadarcık kusur kadı kızındada varmış duymadın mı hiç sen :D